Příběh Mahlerovky

Náš příběh začíná v obci Lipnice nad Sázavou, kde se v rodině likérníka Šimona Mahlera dne 2. 8. 1827 narodil syn Bernard Mahler. Již od mladých let svému otci pomáhal s výrobou lihovin a v této živnosti získal nemalou zručnost a obchodní praxi.

V první polovině 19. století rodina Mahlerových zakoupila vinopalnu a dům č. p. 52 v Kalištích u Humpolce, kam přemístila výrobu likérů. Bernard Mahler se díky věnu své manželky Marie Hermannové mohl osamostatnit a dále rozvíjet své podnikání. V roce 1860 se manželům Mahlerovým narodil syn Gustav, budoucí geniální hudební skladatel světového významu.

Mahlerovka (6)

Podnikavému otci Bernardovi se daří a s rodinou se proto krátce po narození syna stěhuje z Kaliště do královského horního města Jihlavy, kde nejprve provozuje obchod s potravinami. V únoru 1861 získává povolení vyrábět slazené alkoholické nápoje. Mezi oblíbené likéry patřila např. Rosolka, jejíž základem byla masožravá rostlina rosnatka nebo Lipovka z lipového květu.

V roce 1872 Bernard kupuje dům č. p. 264 v dnešní Znojemské ulici, v jehož přízemí zřizuje výčep a v dvorním traktu palírnu. V současnosti se zde nachází Dům Gustava Mahlera, jehož součástí je také dobový šenk s expozicí výroby lihovin.

Bernard Mahler umírá v roce 1889 v Jihlavě ve věku 62 let. O pár měsíců později ho následuje jeho manželka a dcera Leopoldina. Syn Gustav se společně se sestrami Emmou a Justinou stěhují do Budapešti. Dům ve Znojemské ulici je prodán a výroba oblíbených jihlavských likérů ukončena.

Znovuvzkříšení likéru

Po značném úsilí se v průběhu roku 2015 po více než 120 letech zdařila rekonstrukce výroby původní receptury Lipovky. Likér je adaptovaný na současné výrobní postupy a možnosti. Na počest jeho slavného výrobce byl nazván Mahlerovka a opět je vyráběn dle původní receptury v Jihlavě.

Jedná se o jemný staročeský likér s lehkou vůní lipového květu, bylinným podtónem a dlouhotrvající medovou dochutí. Na počátku byla vyráběna pouze originální varianta s 30% obsahem alkoholu, která byla později doplněna o silnější variantu Opus 52 s 52% obsahem alkoholu.

DSC04906+_1280x1280_1